Fokus 1900

Auksjon torsdag 31. mai 2018 kl 18:00

Gamle Logen, våre lokaler

Krohg, Per (1889-1965)
Vindusvask i Paris 1927

Olje på plate
55x46
Signert og datert nede t.h.: Per Krohg 1927

UTSTILT:

Kunstnerforbundet, Oslo, 27. mai-14. juni 1992, "Per Krohg og 7 malere hans elever - Guy Krohg Maleri", kat.nr. 8 med tittel: "Vindusvask i Paris".

Auksjonert torsdag 31. mai 2018 kl 18:00

Vurdering
NOK 15 000–20 000 USD 1 800–2 400 EUR 1 600–2 100

Tilslag NOK 26 000

LITTERATUR: Thorstein Rittun: Professoren, Innledning, katalog Kunstnerforbundet Oslo 1992.
Guy Krohg: Per Krohg. Guy Krohgs minner gjennom sin fars kunst, Oslo 1995, avbildet s. 143 med tittel: Window-cleaning. 1927.

Guy Krohg skriver til dette maleriet:

Igjen i Paris-atelieret i rue du Val de Grâce. Motivet er utsikten ut av vinduet mot huset i haven. Vår-vask med mange aktører i hvert sitt vindu. En morgenscene. S. 142.

De 7 malerne, Per Krohgs elever som stilte ut i Kunstnerforbundet i 1992, var: Roy Blohm, Roar Wold, Ivar Jerven, Eli Silseth, Morten Krohg, Thorstein Rittun og John Anton Risan. Per Krohgs sønn, Guy Krohg, stilte ut malerier ved samme anledning.

I forbindelse med en Per Krohg-utstilling har Kunstnerforbundet innbudt syv av hans elever, spredt over hans professortid på Akademiet, til en mønstring i den store salen. At ingen av elevene bærer tydelige spor etter mesterens stil, og at de har gått sine egne veier, kan tyde på en god lærer.

Vi tok ... turen til Rådhuset, der siste hånd ble lagt på utsmykningene, og fulgte med særlig interesse fremdriften i Krohgs vidunderlige eventyr av et rom, menneskenes maurtue.