Auksjon torsdag 31. mai 2018 kl 18:00
Wold-Torne, Oluf(1867-1919)
Oppstilling med gule tulipaner i mugge

Olje på lerret
85x92
Signert nede t.h.: O Wold Torne.

Vurdering
NOK 300 000–400 000USD 36 600–48 700EUR 31 400–41 900

Auksjonert torsdag 31. mai 2018 kl 18:00

LITTERATUR: Nkl.no.

Oluf Wold-Torne hadde sitt gjennombrudd som maler i år 1900. Da viste han en grunnleggende forståelse av de moderne billedbyggende elementer med disponering av fargen på lerretet av realistisk oppfattede motiver. Wold-Torne interesserte seg også for nyromantikken, og han arbeidet mye med en dekorativ flatekunst.

Parallelt med sine dekorative arbeider fortsatte Wold-Torne å male staffelibilder. I hans siste år begrenset motivkretsen seg hovedsakelig til stilleben og interiører med og uten figurer. Som sitt store forbilde Cézanne, valgte han upretensiøse motiver som fikk kraft og betydning gjennom koloristisk dybde og vibrasjon. Han fylte hele billedflaten med nitide små penselstrøk og bandt det hele sammen i større fargeflater, fortsatt ofte med konturer. Bildene kunne av og til virke overarbeidede og tunge, men Wold-Torne klarte stadig bedre å forene det dekorative og det naturalistiske.