Auksjon torsdag 31. mai 2018 kl 18:00
Ekeland, Arne(1908-1994)
Frigjøringen 1948

Olje på plate
61x50
Signert og datert nede t.v.: Ekeland 48

Påtegnet med tittel på baksiden av platen.

Vurdering
NOK 60 000–80 000USD 7 300–9 700EUR 6 300–8 400

Auksjonert torsdag 31. mai 2018 kl 18:00

Tilslag NOK 60 000

LITTERATUR: Øivind Storm Bjerke: Arne Ekeland Broen til melkeveien, utstillingskatalog Henie Onstad Kunstsenter 6. mars-18. mai 2008.

Under Arne Ekeland 1908-2008 gir Øivind Storm Bjerke en biografisk oversikt over Ekelands liv og virksomhet. Under året 1948 står det:

Studietur til Moskva, Leningrad og Kiev. Reisen gikk over en måned i regi av Sambandet Norge-Sovjetunionen. Ekeland besøkte kunstakademiet i Moskva og fikk se Tretjakov-galleriets samlinger av sovjetisk kunst - også den delen som var lagret.Ekeland har fortalt at under et besøk i Kiev gjorde sporene av krigens ødeleggelser et sterkt inntrykk på ham. Han besøkte en kirke der bare apsis sto igjen med en mariafigur. En prest kom i samtale med ham, og ville velsigne ham, Ekeland ga uttrykk for at han ikke trodde på "dingeldangelet" hans. Da pekte presten på madonnafiguren som sto igjen: Var ikke det et under kanskje? Hans sterke tro gjorde inntrykk på Ekeland, som i sene bilder tok opp madonnamotivet i flere av de undergangsvisjoner han malte på 1980-tallet. S. 122.