Fokus 1900

Auksjon torsdag 31. mai 2018 kl 18:00

Gamle Logen, våre lokaler

Advocaat, Gunnvor (1912-1997)
Gult 1974

Olje på lerret
95x105
Signert og datert nede t.v.: Advocaat 74

Påtegnet på baksiden av lerretet: "17-1974"

UTSTILT:

Kunstnernes Hus, Oslo 1974, kat.nr. 42 med tittel: "Gult".

Auksjonert torsdag 31. mai 2018 kl 18:00

Vurdering
NOK 40 000–60 000 USD 4 900–7 300 EUR 4 200–6 300

Tilslag NOK 52 000

LITTERATUR: Giovanni Carandente: Gunnvor Advocaat, utstillingskatalog Kunstnernes Hus, Oslo 1.-24. november 1974, kat.nr. 42 med tittel: "Gult".

Giovanni Carandente skrev dette innlegget til utstillingskatalogen i Taormina, Sicilia, i august 1974:

Gunnvor Advocaat synes mindre preget av Sydens inntrykk enn de mange år i Rom og senere i Taormina skulle tilsi. Hun maler nok med glede akvareller i direkte kontakt med naturen der, men landskapet er sett gjennom sine essensielle linjer og holdt i stramme tøyler. Hennes kunst er abstrakt i ordets beste betydning, et maleri tenkt og utformet under Sydens lys, men for Nordens lys. Hennes abstraksjoner er suggestive, men utspringer ikke av realitetenes verden, selv om man kan forestille seg havets transparente dybder og steile klipper, karrig jord og stein brent av solen, og med store himmelflater. Gunnvor Advocaats bilder gir ikke et abstrakt inntrykk, men en visjon av et område som tilhører mer sinnets verden enn realitetenes. Disse visuelle sensasjoner er ordnet av malerinnen med usedvanlig bestemhet og veloverveiet artikulering av rom og dybder. Farven er utbredt i transparente lag ... Av og til spiller en livlig aksent opp blant de beherskede, ofte kjølige farver, som for å understreke et viktig punkt i den mangfold av visuelle inntrykk som naturen kan vekke hos en maler.

Gunnvor Advocaat aspirerer i bunn og grunn ikke til å bli en Sydens tolker: hennes øyne forblir nordiske. Bare pupillene trekker seg sammen for det blendende lys. Med sin tilbakeholdenhet overfor Sydens overdådighet, demper malerinnen det hav av lys som omgir henne, med sin følsomhets filter, brukt med intelligens.