Auksjon mandag 11. juni 2018 kl 18:00
Hansteen, Asta(1824-1908)
Oscarshall

Olje på papir, oppklebet på plate
26,5x31,5
Usignert

Påtegnet på baksiden av platen: "Oscarshall Jagtschloss bei Christiania Aasta Hansteen 4 Juli 1854". Da dette bildet ble malt var Oscarshall bare 2 år gammelt. Det ble begynt reist i 1848 og sto ferdig i 1852.

Vurdering
NOK 12 000–15 000USD 1 500–1 900EUR 1 200–1 600

Auksjonert mandag 11. juni 2018 kl 18:00

Tilslag NOK 46 000

LITTERATUR: Nina E. Høye: Oscarshall, Oslo 2009.

Oscarshall gjennomgikk en restaurering i årene 2006 til 2009, og mye ny kunnskap kom for dagen om slottets byggeperiode i 1847 til 1852. Eksteriørene fikk den opprinnelige lyse fargen tilbake, slik fasadene hadde vært malt opprinnelig, og som man kan se på dette maleriet, malt bare to år etter at slottet sto ferdig.

Både eksteriøret og interiøret fremstår nå i en fargeskala som ble gjenskapt med utgangspunkt i de originale fargene fra begynnelsen av 1850-årene. Etter mange år med mørke rom og gulrosa fasader er Oscarshall på nytt blitt det hvite, sommerlig lyse lystslottet ved Frognerkilen. S. 7.