Grev Wedels Moderne og Klassiske

Auksjon mandag 11. juni 2018 kl 18:00

Gamle Logen, våre lokaler

Henrichsen, Frederik Carsten (1824-1897)
Fredriksberg slott, Danmark 1855

Olje på lerret
36,5x55
Signert og datert nede t.h.: FCH 1855

Dansk maler, best kjent som Carsten Henrichsen.

PROVENIENS:

Skipsreder Edvard Aaby.

Auksjonert mandag 11. juni 2018 kl 18:00

Vurdering
NOK 12 000–15 000 USD 1 500–1 900 EUR 1 200–1 600

Tilslag NOK 39 000

LITTERATUR: Weilbachs kunstnerleksikon.

Carsten Henrichsen ville have været figurmaler, men valgte af økonomiske årsager landskabsmaleriet. Fra slutningen af 1840rne og de følgende årtier var han en overordentlig flittig skildrer af København, dens voldpartier, oplandet mod nord samt Nordsjællands landskab og kyst. Henrichsen fulgte den Eckersbergske maletradition og hans malerier har i dag topografisk interesse.

Her har Carsten Henrichsen malt Fredriksborg slot i Hillerød på Sjælland.