Auksjon mandag 11. juni 2018 kl 18:00
Eckersberg, Johan Fredrik(1822-1870)
Folkeliv i Sørfjorden, Hardanger 1860

Olje på lerret
59x84
Signert og datert nede t.h.: JF Eckersberg. 1860.

Vurdering
NOK 300 000–400 000USD 37 300–49 700EUR 31 100–41 500

Auksjonert mandag 11. juni 2018 kl 18:00

Tilslag NOK 490 000

LITTERATUR: Nkl.no.

Dette er et typisk bilde fra den norske nasjonalromantikken. Motivet inneholder alt det et romantisk bilde bør ha, en klassisk komposisjon og et motiv fra de norske fjorder og fjell, som gir anledning til å vise en sublim natur. I dette maleriet er det også et annet typisk romantisk trekk, en ensom ryggvendt figur, som ser på den scenen vi som publikum også blir invitert til å se inn på.

Den klassiske komposisjonen består av en forgrunn, der den ryggvendte mannen står, en mellomgrunn, hvor landmasser på hver side rammer inn motivet slik at vårt blikk ledes inn mot det kunstneren vil vi skal rette vår oppmerksomhet mot, de lokale, kledd i folkedrakter, i ferd med å ro et enormt høylass til land. I bakgrunnen er det blånende fjell og en lettskyet himmel. Når man er i Sørfjorden i Hardanger ser man breen Folgefonna i bakgrunnen. Den varme sommerdagen konstrasteres mot kald sne og is.