Auksjon mandag 11. juni 2018 kl 18:00
Krohg, Christian(1852-1925)
Madonna

Olje på plate
54,5x45,5
Signert nede t.h.: C. Krohg

Høstutstillingen 1890. Nasjonalgalleriet 1987, kat.nr. 70 med tittel: "Madonna med glorie".

Vurdering
NOK 200 000–300 000USD 24 900–37 300EUR 20 700–31 100

Auksjonert mandag 11. juni 2018 kl 18:00

LITTERATUR: Leif Østby: Fra naturalisme til nyromantikk, Oslo 1934, s. 119-124.
Oscar Thue (Red. Knut Berg): Christian Krohg, Oslo 1997, kat. nr. 191: "Madonna 1890", avbildet s. 183, omtalt s. 185.

Et av de eiendommeligste verker i Christian Krohgs produksjon er "Madonna" (191). Det er et av hans få bilder med symbolistisk preg og et av dem som sterkest røper i hvor høy grad også realisten Krohg ble trukket med av de nyromantiske stilstrømninger.Det er et brystbilde av en ung kvinne fra almuen. Hun er fremstilt strengt frontalt i nesten halv figur med hendene korslagt over brystet og en forgylt glorie rundt hodet. Håret ligger stramt over pannen, og de store øynene er vidåpne og stirrende.
Kvinnen er kledd i en rødorange kappe, har bluse i en mørkere valør og sees mot en nøytral, lyst blågrå bakgrunn. Modellens utforming tyder på at Krohg ville fremstille en madonna med samtidskarakter.
Ideen hadde han antagelig fått fra den berømte tyske maleren Fritz von Uhde, som over nyttår 1888 stilte ut maleriet "Bergprekenen" i Kristiania.Det har vært antatt at det var en bretagnepike Krohg anvendte til modell. Bildet var imidlertid utstilt på Charlottenborg-utstillingen allerede i 1890 og er malt i København på et tidspunkt da Krohg ikke hadde vært i Frankrike på nærmere to år.Maleriet var også utstilt på Høstutstillingen 1890. Morgenbladets anmelder skrev: "Liden Smag have vi derimod fundet i hans før nævnte "Madonna". Det er dog mildest talt et dristigt Forlangende, at man skal se en Madonna i en Jente med vakre Øine, men temmelig unoble Træk forresten, fordi om Kunstneren behager at trække en lysebrun Gloriering om hendes Hoved o male Armerne korslagte paa en rød Flanels Trøie." S. 185-188.