Grev Wedels Moderne og Klassiske

Auksjon mandag 11. juni 2018 kl 18:00

Gamle Logen, våre lokaler

Krohg, Christian (1852-1925)
Marie Krohg i profil

Olje på lerret
47x38
Signert nede t.h.: C. Krohg

Antagelig malt i 1892.

Auksjonert mandag 11. juni 2018 kl 18:00

Vurdering
NOK 35 000–40 000 USD 4 400–5 000 EUR 3 600–4 100

LITTERATUR: Oscar Thue (Red. Knut Berg): Christian Krohg, Oslo 1997, kat. nr. 213 ant. fra 1892, avbildet s. 344, omtalt s. 197.
Wikipedia.

Christian Krohg kunne ofte bruke familiemedlemmer som modeller. Flere ganger malte han sin tante, Marie Krohg. Som det står i Wikipedia:

Christian og hans fire søstre ble morløse i 1860. Farens søster, Marie Krohg, kom i morens sted og ble en viktig person i Christian Krohgs liv.

Dette maleriet er kat. nr. 213, som på s. 197 er omtalt som følger:

Av høy kvalitet er også et profilportrett av Marie Krohg (213) som sitter med hendene i fanget iført kyse, festet med et bredt bånd under haken - antagelig malt i 1892. ... Modellens lyse, rødlette karnasjon står i sterk valørkontrast til bildets blåfiolette/blåsorte helhet.