Grev Wedels Moderne og Klassiske

Auksjon mandag 11. juni 2018 kl 18:00

Gamle Logen, våre lokaler

Bølling, Sigrid (1852-1917)
Fatiguée. Bondekone fra Normandie 1888

Olje på lerret
114x79
Signert og datert nede t.v.: S. Bölling. 1888.

Selges til inntekt for Norges Blindeforbund.

UTSTILT:

Kunstnerforbundet, Oslo, "Kvinners bilder. Malerinner i Norge før 1900", 25. juni - 16. august 1982, katalognummer 12 med tittel: "Fatiguée". ("Trett" på fransk).

Auksjonert mandag 11. juni 2018 kl 18:00

Vurdering
NOK 150 000–200 000 USD 18 600–24 900 EUR 15 500–20 700

Tilslag NOK 150 000

LITTERATUR: Anne Wichstrøm: Kvinners bilder. Malerinner i Norge før 1900, utstillingskatalog Kunstnerforbundet, Oslo 1982, katalognummer 12, avbildet s. 23.
Anne Wichstrøm: Kvinneliv Kunstnerliv. Kvinnelige malere i Norge før 1900, Oslo 1997.
Nkl.no.

Dette maleriet er et hovedverk av Sigrid Bølling. Her viser hun at hun har fått den franske friluftsrealismen under huden. Det var et poeng for realistene å male hverdagen, ærlig og sant, slik det fortonet seg for den fattige bondestanden på landsbygda.

Anne Wichstrøm skriver blant annet dette om Sigrid Bølling, i sin biografiske oversikt over de kvinnelige kunstnerne, hvor dette maleriet er nevnt:

Sigrid Bølling ble født i Vestre Aker. Faren var offiser og godseier, moren baronesse Wedel-Jarlsberg. Bølling var halvsøster av Fridtjof Nansen. Hun var elev av flere kunstnere, blant andre P. S. Krøyer i København i begynnelsen av 1880-årene. Deretter studerte hun flere år i Paris, på Académie Colarossi, Académie Julian og som elev av L. M. A. Jourdeuil. Hun bodde i Paris i 15 år til omkring 1900, men hadde lange opphold i Italia. Bølling skal ha drevet malerskole i Paris. Etter 1900 bodde hun mest i København, hvor hun døde.Sigrid Bølling malte figurbilder, portretter, stilleben og landskaper. Hun ble preget av fransk salongrealisme og friluftsmaleri og malte i Paris-tiden pittoreske scener fra den franske landsbygda, for eksempel "Den gamle brønd i Concarneau" (1886), "Fatiguée. Bondekone fra Normandie" (1888) og "En melkekone" (ant 1888).