Fokus 1900

Auksjon torsdag 31. mai 2018 kl 18:00

Gamle Logen, våre lokaler

Munthe, Gerhard (1849-1929)
Fra Røisheim 1919

Olje på lerret
54x72
Signert, stedsbestemt og datert nede t.h.: Gerhard Munthe. Röisheim. 1919.

Signert, stedsbestemt og datert av kunstneren på baksiden, på blindrammen.

Auksjonert torsdag 31. mai 2018 kl 18:00

Vurdering
NOK 40 000–60 000 USD 4 900–7 300 EUR 4 200–6 300

Tilslag NOK 115 000

LITTERATUR: Nkl.no.

Gerhard Munthe oppholdt seg første gang på Røisheim i 1904. Etter det kom han jevnlig tilbake på studieturer. Som det står i Nkl:

Munthe holdt sitt syn friskt ved å foreta regelmessige malerreiser, gjerne til bestemte steder over en viss periode av år. Han forsøkte ikke å fornye seg ved å interessere seg for nyere kunstretninger, og tok avstand både fra Matisse og kubismen.

Munthe holdt seg for det meste i sitt maleri til det realistiske friluftsmaleriet. Sporene er tydelige i dette maleriet med de dagklare fargene og den bredpenslede malemåten.