Grev Wedels Moderne og Klassiske Auksjon

Auksjon mandag 3. desember 2018 kl 18:00

Gamle Logen, våre lokaler

Visning 26. november - 3. desember.

Hverdager 10:00 - 18:00. Lørdag og søndag 12:00 - 16:00.

Balke, Peder (1804-1887)
Kystmotiv i måneskinn

Olje på papir, oppklebet på lerret oppklebet på plate
25x31
Signert nede t.h.: Balke

Påtegnet på baksiden, på blindrammen: Maaneskind av Peder Balke

Auksjonert mandag 3. desember 2018 kl 18:00

Vurdering
NOK 300 000–400 000

Tilslag NOK 370 000

Sublim natur, voldsom og skremmende natur, en beåndet natur fremstilt i bilder med dramatisk mørke og lys, med brunlig svarte farger mot gulig hvite, slik at man får følelsen av det lille mennesket i den store natur, slike assosiasjoner får man stilt overfor et verk av Peder Balke.

Innbegrepet på romantisk malerkunst.

Kunstnerne på midten av 1800-tallet var interessert i å vise naturen som noe som var vel verdt å betrakte, og særlig norsk natur med sine høye fjell, mektige hav og dype fjorder oppe i det eksotiske og fremmedartede nord, som Balke gjorde det til en spesialitet å fremstille.