Auksjon mandag 3. desember 2018 kl 18:00
Gude, Hans Fredrik(1825-1903)
I vannkanten, Skottland 1885

Akvarell på tykt, hvitt papir
Arket: 49x45
Signert og datert nede t.v.: HF Gude 1885.

Påtegnet med tittel på lapp på baksiden av innrammingen.

Vurdering

Auksjonert mandag 3. desember 2018 kl 18:00

LITTERATUR: Frode Haverkamp: Hans Gude, Oslo 1992.

Hans Fredrik Gude foretok en studiereise på fire uker med sin kone Betsy, til Skottland i 1877.

Flere bilder er malt senere basert på studiemateriale fra denne reisen. Blant annet "Oban Bay, Skottland 1889", et oljemaleri som befinner seg på Nasjonalmuseet, Nasjonalgalleriet. I det maleriet er det en bukt med båter og folkeliv som har opptatt kunstneren, men også atmosfæren med en lys, tåkete sjøluft på en stille dag. Interessen for tåkete sjøluft kan gjenkjennes i denne akvarellen fra 1885, men i tillegg til båter og folkeliv har Gude malt en borgruin som danner en malerisk kulisse i bildet.

Gude har i sine livserindringer gitt uttrykk for sin begeistring for stedene de besøkte i Skottland, Arran, Tarbert og Oban. Landskapet var fylt av fortidsminner som borger, ruiner og abbedier, som både har "malerisk virkning og stoff for fantasien". S. 35.