Katalog
Munch-Auksjonen 2018

Auksjon onsdag 12. desember 2018 kl 19:30

i våre lokaler

Munch, Edvard (1863-1944)
Dødskyss

Litografi trykket i svart på middels tynt gulhvitt papir
Arket: 476x635 mm Motivet: 292x451 mm
Signert med blyant nede t.h.: Edv Munch

1899
Woll 144.

Kommer for salg onsdag 12. desember 2018 kl 19:30

Vurdering
NOK 200 000–300 000 USD 23 500–35 300 EUR 20 600–30 900

Gi forhåndsbud

LITTERATUR: Arne Eggum: Edvard Munch Livsfrisen fra maleri til grafikk Kjærlighet – Angst – Død, Oslo 1990.

… Også i litografiet «Dødskysset» … har Munch benyttet seg av det karakteristiske Madonna-ansiktet. Trykket ble laget som illustrasjon til Strindbergs enakter «Samum», publisert i Quickborn 1898. Litografiet illustrerer scenen der den arabiske prestinnen Biskra holder dødningehode opp for mannen og suggererer ham til å tro at han ser seg selv i et speil som død, en opplevelse som fører til hans faktiske død. Tittelen «Samum» refererer til en spesielt farlig ørkenstorm som tradisjonelt symboliseres av en harpy (en rovfuglkropp med kvinnehode), og Munch tar i bruk harpymotivet som vignett til denne meget strindbergske fortelling, hvor vi i harpyens hode enda en gang gjenkjenner Madonnas trekk. S. 203.