Auksjon mandag 3. desember 2018 kl 18:00
Gram Kleen, Andrea(1853-1927)
Solsikker og blomkarse i kobbervase 1894

Olje på lerret
73x61
Signert og datert nede t.v.: Andrea Kleen Gram 1894.

Vurdering

Auksjonert mandag 3. desember 2018 kl 18:00

Tilslag NOK 6 000

LITTERATUR: Anne Wichstrøm: Kvinneliv. Kunstnerliv. Kvinnelige malere i Norge før 1900, Oslo 1997.

Andrea Gram ble født på Ask i Norderhov, datter av generalmajor og godseier J. G. B. Gram. Hun gikk på Bergsliens malerskole i Kristiania midt i 1870-årene. Hun var elev av Eilif Peterssen i München og Kristiania i 1875 til 1878. I 1879 giftet hennes søster, Nicoline, seg med Eilif Peterssen og hun malte ofte med ham på Ask når de var sammen der og i Roma.

I 1881 giftet Andrea Gram seg med den svenske legen og forfatteren Emil Kleen. Hun var bosatt i Sverige og de fikk flere barn. Andrea Gram Kleen malte mindre etter at hun giftet seg, og hun sluttet å stille ut. Hun hadde stilt ut i Christiania Kunstforening, i Drammen Kunstforening og på Høstutstillingen. Hun malte i det Wichstrøm kaller:

München-skolens akademiske senromantikk, men som hun tidlig kombinerte med impulser fra det nye friluftsmaleriet, ... . S. 207.

I dette maleriet kan man spore trekk fra Münchens detaljrealisme, men med de kraftige, klare fargene har hun fått noe friskt og djervt over motivet, og dermed unngått å få et gammelmesterlig preg over komposisjonen.