Auksjon mandag 3. desember 2018 kl 18:00
Krohg, Christian(1852-1925)
Selvportrett, sittende i kurvstol

Olje på lerret
46x38
Signert nede t.h.: C Krohg

Lillehammer kunstmuseum, "Christian Krohg. Fra Paris til Kristiania" 02.06.-10.12.2007, kat.nr. ?

Vurdering
NOK 70 000–90 000

Auksjonert mandag 3. desember 2018 kl 18:00

Tilslag NOK 68 000

LITTERATUR: Oscar Thue (red. Knut Berg): Christian Krohg, Oslo 1997, kat.nr. 363.

En annen hovedtype av "Selvportrett ved staffeliet" som han stadig vendte tilbake til, kalles gjerne "Selvportrett fra Torvet 8". Kunstneren sitter uten malersaker ved staffeliet og snur seg mot den besøkende.

Da Krohg i 1917 tok motivet opp på ny, gav han det en litt annen form. ... Den rødmussede professor ... sitter i en gammeldags kurvstol midt i atelieret med en rekke av sine egne mer eller mindre fullførte lerreter i bakgrunnen.

Det finnes også en skisse av selve figuren, et skulderbilde der øvre kant av kurvstolen er antydet (363), ... . S. 279-281.