Fokus 1900

Auksjon torsdag 22. november 2018 kl 18:00

Gamle Logen, våre lokaler

Visning 15. - 22. november.

Visning 15. - 22. november.
Hverdager 10:00 - 18:00. Lørdag og søndag 12:00 - 16:00.

Debré, Olivier (1920-1999)
Blått og grønt, fra Rosendal

Olje på lerret
101x100
Signert, datert og påtegnet med tittel på fransk av kunstneren på baksiden av lerretet: "O. Debré 96 Bleu et vert de Rosendal".

UTSTILT:

Astrup Fearnley Museet, Oslo 23.04.-10.08. 1998, kat.nr. 1 ? "Olivier Debré - i Norge".

Auksjonert torsdag 22. november 2018 kl 18:00

Vurdering
NOK 70 000–90 000

Tilslag NOK 170 000

LITTERATUR: Magne Malmanger: "Olivier Debré i Norge", utstillingskatalog Astrup Fearnley Museet for Moderne Kunst, Oslo, Publikasjon nr. 19, avbildet s. 105 med tittel: "Bleu et vert de Rosendal".

Olivier Debré stilte flere ganger ut hos Galleri Haaken i Oslo, første gang i 1966. Ellers i Norge hadde han flere utstillinger, blant annet i Trondheim, Stavanger og Rosendal. Han følte en sterk tilknytning til Norge, noe som er synlig i hans verk, særlig med de titlene han ga sine bilder. Hans helt abstrakte tilnærming til maleriet viser seg å ha helt konkrete naturinntrykk som basis. For sin generasjon har han bidratt til en fornyelse av landskapsmaleriet.