Auksjon mandag 26. april 1999 kl 18:00
Gude, Hans Fredrik(1825-1903)
Fra Vossevangen 1860

Olje på lerret
152x222
Signert og datert nede t.v.: HF Gude 1860

Den akademiske kunstutstilling, Berlin 1860.

Vurdering

Auksjonert mandag 26. april 1999 kl 18:00

Tilslag NOK 2 600 000

Solgt for NOK 2 600 000

LITTERATUR: Magne Malmanger: "Maleriet 1814-1870. Fra klassisisme til tidlig realisme", Norges kunsthistorie, Oslo 1981, bind 4, s. 126-293.

Frode Haverkamp: Hans Gude 1825-1903, mag.grad avh. Oslo 1982, oeuvre-kat.nr. 327, avbildet under Ill. bind III, s. 69.

Maleriet Fra Vossevangen 1860 er et hovedverk i Hans Fredrik Gudes kunstneriske produksjon. Han var på denne tiden blitt en berømt kunstner både ute og hjemme. Allerede i 1854, 29 år gammel, var han blitt professor i landskapsmaleri ved kunstakademiet i Düsseldorf. Med dette maleriet vant han den store gullmedalje på den prestisjefylte akademiske kunstutstilling i Berlin 1860, og bildet ble kjøpt av kong Friedrich Wilhelm IV av Preussen.

Under Gudes tid i Düsseldorf fra 1841 til 1862 møtte han tendenser i retning av en dramatisert realisme, en storlinjet klassisisme og en sterkt følelsesladet romantikk. Selv ble han en typisk representant for Düsseldorf-skolens overgang mellom romantikk og realisme. "Poesi og virkelighet flettes lytefritt sammen i hans verk". Gude hadde dessuten en betydelig fordel i sin medbrakte motivskatt, det norske høyfjell. Denne ville og vakre natur egnet seg for en dramatisk fremstilling som likevel ikke behøvde komme på kant med rimelige krav til naturtro gjengivelse. Malmanger, s. 232.