Katalog
Munch-Auksjonen 2018

Auksjon onsdag 12. desember 2018 kl 19:30

i våre lokaler

Munch, Edvard (1863-1944)
Kvinne med rødt hår og grønne øyne. Synden

Fargelitografi trykket i gult, rødt og grønt på tynt Japanpapir
Arket: 785x491-493 mm Motivet: 695x400 mm
Signert med blyant nede t.h.: Edv Munch

1902
Woll 198.

Kommer for salg onsdag 12. desember 2018 kl 19:30

Vurdering
NOK 1 200 000–1 500 000 USD 141 100–176 400 EUR 123 500–154 400

Gi forhåndsbud

LITTERATUR: Frank Høifødt: «Tulla Larsen», Munch på papir Tegning – grafikk – akvarell, utstillingskatalog Munch-museet 2.11.2013-02.03.2014, Oslo 2013, s. 176-191.

Sommeren 1902 endte forholdet mellom Munch og Tulla Larsen på dramatisk vis med et vådeskudd. Det var Munch som fiklet med en pistol og som skjøt seg selv i venstre hånds langfinger. Synden er blitt koblet til Tulla, men ble laget før sommeren og er ikke et portrett av henne.

«Synden» er … basert på en ukjent modell i Munchs atelier i Berlin, skapt under det lange avbrekket i forholdet.

«Synden» minner oss om farene ved en naiv biografisk tilnærming. Tulla-historien lever avgjort videre i Munchs liv og kunst, men på sammensatt og mangetydig vis. Før skyteepisoden er Tulla gjenkjennelig som historisk person og som tradisjonell modell. Etter 1902 kan «Tulla» settes i anførselstegn: Med karikerte trekk og kulturelle markører forvandles skikkelsen til en endimensjonal rollefigur på Munchs scene. Der smelter figuren i stor grad sammen med tidens «femme fatale»-klisjéer. S. 187-190.