Katalog
Munch-Auksjonen 2018

Auksjon onsdag 12. desember 2018 kl 19:30

i våre lokaler

Munch, Edvard (1863-1944)
Kvinneportrett

Litografi trykket i svart på middels tynt gulhvitt papir
Arket: 623x420-423 mm Motivet: 610x420-423 mm
Signert med blyant nede t.h.: E Munch

1912
Woll 407.

Kommer for salg onsdag 12. desember 2018 kl 19:30

Vurdering
NOK 60 000–80 000 USD 7 100–9 400 EUR 6 200–8 200

Gi forhåndsbud

LITTERATUR: Gerd Woll: Edvard Munch - Samlede grafiske verk, Oslo 2012, kat.nr. 407.

Modellen er antakelig Karen Borgen (Haugen) (1876-ca. 1960), mor til søstrene Solveig og Ingeborg Kaurin (jf. kat. nr. 393). Etter at hun ble skilt fra Kaurin i 1904, kalte hun seg Borgen. Seinere giftet hun seg på ny, og fikk etternavnet Haugen. Munch brukte henne som modell for "Alma Mater" i Aula-dekorasjonene. S. 288.