Auksjon onsdag 12. desember 2018 kl 19:30
Sjalusi I

Litografi trykket i svart på tynt gulhvitt papir, doublert
Arket: 340x455 mm Motivet: 330x448 mm
Usignert

1896
Woll 68.

Vurdering
NOK 500 000–700 000USD 58 800–82 300EUR 51 500–72 100

Auksjonert onsdag 12. desember 2018 kl 19:30

LITTERATUR: Peter W. Guenther: Edvard Munch, travelling exhibition The University of Houston 1976
(vandreutstilling Universitetet i Houston 1976).

Gustav Schiefler observerte i “Verzeichnis des graphischen Werks Edvard Munchs”, Berlin 1907, s. 17:

Han viser sjalusi i de forpinte trekkene til en mann med intense, skinnende øyne og et tilspisset skjegg, på en slik måte at man kan tro det er en selv som opplever de smertefulle stikk av begjær. Scenen som den martrede mannen ser for sitt indre øye er uttrykt i bløte, bølgene linjer der hans elskede står naken foran hans rival. S. 84.