Auksjon tirsdag 28. mai 2019 kl 18:00
Kirkeby, Per(1938-2018)
Uten tittel

Olje på lerret
129x100
Signert og datert på verso: Per Kirkeby Berlin 1982

Vurdering
NOK 200 000–300 000USD 25 000–37 500EUR 22 200–33 300

Auksjonert tirsdag 28. mai 2019 kl 18:00

Tilslag NOK 360 000

LITTERATUR: Wikipedia.no.

Per Kirkeby er en berømt dansk kunstner, han var maler, dikter, forfatter, grafiker og billedhugger.

Han studerte til å bli geolog ved universitetet i København 1957–1964 og var på ekspedisjon på Grønland i 1958. I 1962 ble Kirkeby medlem av den nystartede kunstnergruppen Den eksperimentelle kunstskolen i København. Han utførte skolearbeider i maling, grafisk kunst, åtte millimeter film og performance-stykker. I 1978 ble han utnevnt til professor ved Kunstakademie Karlsruhe, og i 2000 mottok han et professorat ved Städelschule i Frankfurt am Main.

Som kunstner startet Kirkeby med popkunst, og deltok i Fluxus-gruppen. I 1968 laget Kirkeby sin første kortfilm under innflytelse av Andy Warhols filmteori.

I 1970-årene utviklet han sin individuelle form for neo-ekspresjonisme.

I 1974 holdt han sin første utstilling på Galerie Michael Werner i Köln og publiserte Fliegende Blätter. I 1977 holdt Kirkeby en enmannsutstilling i Museum Folkwang i Essen med malerier, mursteinsskulpturer og bøker. Sammen med Bjørn Nørgaard laget han happenings[klargjør] og filmer. Han laget oljemalerier, bronseskulpturer og mursteinsskulpturer.

Kirkeby utsmykket i de senere årene blant annet taket i Den sorte diamant, det nye biblioteket i København, og laget bronseskulpturer til operaen i København.

I flere av hans verker ses kristne symboler.