Auksjon over bildende kunst

Auksjon tirsdag 21. november 1995 kl 18:00

Gamle Logen

Karsten, Ludvig (1876-1926)
Fra mitt blå kjøkken 1913

Olje på lerret
140x96
Signert og datert oppe t.v.: Karsten 13

Auksjonert tirsdag 21. november 1995 kl 18:00

Tilslag NOK 1 700 000

Solgt for NOK 1 700 000

Formene i bildet, tallerknene, muggen og Misse ved kjøkkenbenken, moduleres frem ved hjelp av farger, uten bruk av klare linjer. Hovedfargene er holdt i en treklang av rødt, blått og grønt, som skaper kontraster og gir liv til interiøret. Karsten blir regnet som en av våre store kolorister. Han uttalte selv at all god kunst var et spørsmål om nerver, om "farvenerver".