Auksjon over Klassisk Billedkunst

Auksjon tirsdag 7. juni 1994 kl 18:00

Sohlberg, Harald (1869-1935)
Den blå benk 1917

Olje på lerret
60x80
Signert og datert nede t.h.: Sohlberg 1917

UTSTILT:

Kunstnernes Hus, Oslo 1906, kat.nr. 179.

Auksjonert tirsdag 7. juni 1994 kl 18:00

Tilslag NOK 680 000

Solgt for NOK 680 000

Komposisjonen er strengt symmetrisk om det midtstilte treet og benken. Det gir et monumentalt inntrykk. Treet får symbolske overtoner og er som en kraftfull, alenestående skikkelse. Med sine grener og bladverk som brer seg over himmelen i bildets fulle bredde, får motivet allikevel noe intimt over seg. Det er en del av den omgivende natur, en del av naturens evige samspill. Benken synes ensom der den lyser opp i blått.