Auksjon tirsdag 28. mai 2019 kl 18:00
Riis, Bendik(1911-1988)
Fra Studenterlunden, Oslo 1942

Olje på plate
39x48
Signert og datert nede t.v.: Kunstmaler Bendik Riis 42 April

Signert, datert og påtegnet på baksiden av platen: "Til Minne/om kunst/og Samfund/Til min farvehandler/Chr. Engebretsen/La farvene Synge/i toner fler/La strenger/og fioliners brus/klinge harmonisk/Vellstemt og skjönt/i farvenes hus.
hör ekko fra skovenes harper/se farver i löv og gresset/hvil dig ved killen/her har de gamle messet/Spenn gampenes bisler av gull og söll/hör lurene klinge over vang/farvenes Sang.
Bendik Riis april 1942".

Vurdering
NOK 40 000–60 000USD 5 000–7 500EUR 4 400–6 700

Auksjonert tirsdag 28. mai 2019 kl 18:00

Tilslag NOK 30 000

LITTERATUR: Wikipedia.no

Fra Eidsvolls Plass med statuen av Henrik Wergeland i bakgrunnen.

I vestenden av plassen står Brynjulf Bergsliens statue av Henrik Wergeland, skuende mot Stortingsbygningen. Statuen ble avduket av Bjørnstjerne Bjørnson 17. mai 1881. Folketilstrømningen var kolossal, og Bjørnson innfridde forventningene med å holde en av sine mest berømte taler.