Auksjon tirsdag 28. mai 2019 kl 19:30
Thaulow, Frits(1847-1906)
To hester og vogn i landsbygate

Olje på lerret
38x46
Signert nede t.v.: Frits Thaulow.

Original ramme. Påtegnet på lapp på baksiden av rammen (bare deler av lappen er bevart): "Expos... Frits Thaulow 5-31 Janvier 191... Léon Yeatman".

Lappen er fra Georges Petit, som holdt en utstilling over kunstnerens bilder i 1917. Toppen av lappen o.a. mangler. Hele lappen må ha sett slik ut: "Galerie Georges Petit, 8, Rue de Sèze, Paris, exposition, Frits Thaulow, 5-31 Janvier 1917, Léon Yeatman".

Proveniens:

Léon Yeatman, Paris 1917. (Brev fra Marcel Proust til en Léon Yeatman fra 1894, 1897 og 1901 er å finne på nettet).

Vurdering
NOK 150 000–200 000USD 18 800–25 000EUR 16 700–22 200

Auksjonert tirsdag 28. mai 2019 kl 19:30

Tilslag NOK 260 000

LITTERATUR: Vidar Poulsson: Frits Thaulow. En internasjonal maler, Oslo 2006, avbildet på fotografi fra Georges Petits utstilling 1917, under Bilag 13, s. 178.

Georges Petit (1856-1920) var en av Thaulows mest kjente kunsthandlere. Utstillingen som ble holdt i 1917 hadde ingen katalog. Det eneste som eksisterer fra utstillingen er 4 fotografier av bildene, hengende på veggene i utstillingsrommet, og "To hester og vogn i landsbygate" kan identifiseres på det andre fotoet fra toppen.

Under Bilag 13 (Thaulow-utstillingen 5-31/1-1917 i Galerie Georges Petit, Paris) står det blant annet:

Kilde: Privateiet album i Frankrike, fotografier restaurert omkring 1993-94 og disse deretter overlatt til Vidar Poulsson.

I januar 1917 laget Thaulows kunsthandlefirma en større utstilling, der alle fargeraderinger var med og et antall bilder som anslås til ca. 70. Noen katalog er ikke funnet, og ingen bilder i kunsthandelen viser til nummerering på utstillingen. Det er heller ingen nummerlapper eller titler å se på fotografiene, men det kan jo ha vært en liste tilgjengelig i lokalene.

Det ser ut til å dreie seg om en langstrakt sal med sofaer i midten. Fra langsidene strekker det seg ut korte tverrvegger, det det også går an å henge bilder. ... Det ser ikke ut til å være vinduer på langsidene eller den ene kortside man trolig ser, og det må derfor være en overlyssal.

Det ser ikke ut til at bildene i januar 1917 var til salgs, ... . S. 177-178.