Auksjon onsdag 27. november 2019 kl 18:45
Nupen, Kjell(1955-2014)

Olje på lerret
55x35
Signert nede t.h.: K. Nupen

Vurdering
NOK 30 000–40 000USD 3 200–4 300EUR 2 900–3 900

Auksjonert onsdag 27. november 2019 kl 18:45

Tilslag NOK 72 000

LITTERATUR: Fineart.no.

Bildene til Nupen har gjerne abstrakte innslag. De er ikke skildringer av konkrete landskaper, men bilder på opplevelser, forventninger og, kanskje, angst og frykt.

Bildene er alltid enkelt bygget opp med geometriske former, samtidig som de inneholder elementer av uutgrunnelig mystikk.

For Nupen balanserer mellom to verdier i sine bilder; det innholdsmessige, som ofte er enkelt, men som synes å bestå av flere lag, og det estetiske, med komposisjonelle virkemidler og bruk av vakre farger. Ved hjelp av den forførende paletten og de appellerende formene, gjør han det lettere for publikum å tre inn i hans landskaper.