Moderne

Auksjon onsdag 27. november 2019 kl 18:45

Strangersalen, Gamle Logen

Visning 09. - 17. november.

Hverdager 10:00 - 18:00. Lørdag og søndag 12:00 - 16:00.

Nupen, Kjell (1955-2014)

Olje på lerret
55x35
Signert nede t.h.: K. Nupen

Auksjonert onsdag 27. november 2019 kl 18:45

Vurdering
NOK 30 000–40 000 USD 3 200–4 300 EUR 2 900–3 900

Tilslag NOK 72 000

LITTERATUR: Fineart.no.

Bildene til Nupen har gjerne abstrakte innslag. De er ikke skildringer av konkrete landskaper, men bilder på opplevelser, forventninger og, kanskje, angst og frykt.

Bildene er alltid enkelt bygget opp med geometriske former, samtidig som de inneholder elementer av uutgrunnelig mystikk.

For Nupen balanserer mellom to verdier i sine bilder; det innholdsmessige, som ofte er enkelt, men som synes å bestå av flere lag, og det estetiske, med komposisjonelle virkemidler og bruk av vakre farger. Ved hjelp av den forførende paletten og de appellerende formene, gjør han det lettere for publikum å tre inn i hans landskaper.