Grev Wedels Klassiske

Auksjon torsdag 25. mai 2000 kl 20:00

Gamle Logen Store sal

Tidemand, Adolph (1814-1876)
Den yngste sønns avskjed 1867

Olje på lerret
52x59
Signert og datert nede t.h.: A. Tidemand 1867.

UTSTILT:

Christiania 1877.

Auksjonert torsdag 25. mai 2000 kl 20:00

Vurdering
NOK 1 500 000–2 000 000

Tilslag NOK 4 000 000

Solgt for NOK 4 000 000

LITTERATUR: Lorentz Dietrichson: Adolph Tidemand, hans Liv og hans Værker, Christiania 1878, kat.nr. 616.

Bildet er omtalt, med en for Tidemand spesiell og personlig vinkling, hos Dietrichson: I 1867 malte Tidemand "Den yngste Søns Afsked" for Skibsbygmester Ananias Dekke i Bergen. Til denne Mand var Tidemand nemlig i det forløbne Aar traadt i et nærmere Forhold: den eneste Søn, ved hvem Forældrene knyttet saa varmt et Haab, var draget fra Forældre-Hjemmet op til Fædrelandet for at uddanne sig som Skibsbygger, og med Glæde og Tryghed saa Forældrene ham anbragt hos den ligesaa noble og dygtige som hjertedannede og kunstelskende Ejer af Georgernes Værft i Bergen, Ananias Dekke. S. 97-98.

For Tidemand kan det ha gitt en ekstra innlevelse når han ville skildre dette motivet fra den norske bondens liv.

Det er et bilde som stemmer tilskueren til en følelse av både vemod og håp. Vemodet avtegner seg i foreldrenes furete ansikter. Håpet i sønnens unge ansiktshud, i nyperosebusken i blomst, og på uret i inngangspartiet som viser fem på syv, et morgengry som vitner om en ny dag. Man får inntrykk av at det er langt til folk og at sønnen reiser ut i verden som en askeladd fra et avsidesliggende hjem. Foreldrene står på de store steinhellene inn til bondestuen, hvor man ser en av de profilerte inngangsstolpene typisk for hus i Telemark i gammel tid. Tidemand har malt et nasjonalromantisk mesterverk.