Krutthorn med messingbeslag 1693
Kuhorn, messing
L: 23 cm.
Signert: Angrim Salvesøn Datert: 1693
Bildeskåret med figurmotiv. Messingbeslag antagelig noe senere, men fra bruksperioden. Usedvanlig stort krutthorn.
LITTERATUR: Per Terje Norheim: Krutthorn. En oversett del av norsk folkekunst, Oslo 2012, avbildet og omtalt s. 73:
Her et utdrag:
Dateringen er uvanlig nok plassert på øverste skriftbånd. På dette hornet er det ingen bibelske figurer, men ryttere i tre høyder. De er nå utstyrt med sverd, men hestene er like langstrakte som før.
Vurdering
NOK 60 000–70 000USD 6 400–7 500EUR 6 000–7 000
Auksjonert onsdag 18. mars 2020 kl 18:00