Grev Wedels Klassiske

Auksjon torsdag 25. mai 2000 kl 20:00

Gamle Logen Store sal

Baade, Knud (1808-1879)
Kvinne på terrasse betrakter månen 1849

Olje på lerret
88x68
Signert og datert nede t.v.: Baade 49

Auksjonert torsdag 25. mai 2000 kl 20:00

Vurdering

LITTERATUR: Sigurd Willoch: ”Knud Baade”, Norsk kunstnerleksikon, Oslo 1982, bind 1, s. 377-380.

Knud Baade var elev av Johan Christian Dahl i Dresden fra 1836 til 1839, og fra 1843 til 1845. Han reiste så til München hvor han kom til å bli boende resten av livet. Det skal ha vært Dahl som anbefalte ham å reise til München som var kjent som kunstby. Her hadde han det vanskelig før han i 1849 gjorde stor lykke på en kunstustilling med et måneskinnsbilde. Han fikk bestilling på en replikk av dette måneskinnsbildet til prins Luitpold av Bayern, og siden kom han til å ha god avsetning på sine bilder. Dette maleriet som er fra året 1849 viser et typisk bilde fra Baades hånd. Han hadde i Dresden latt seg inspirere ikke bare av Dahl, men også av Caspar David Friedrich, den berømte tyske romantiske kunstner, som ofte i sine stemningsfulle landskaper har med en ensom skikkelse som betrakter landskapet. Som ung var Baade sterkt opptatt av mytologiske og historiske emner. Det lå i tiden. Også i sine senere landskapsbilleder ynder han å putte inn ensomme figurer med preg av fortid og saga. S. 378.