Klassisk

Auksjon tirsdag 26. mai 2020 kl 18:45

Våre lokaler, Online-auksjon

Visning 9. - 26. mai.

Hverdager 10:00 - 18:00. Lørdag og søndag 12:00 - 16:00.

Thaulow, Frits (1847-1906)
Lektere på Seinen 1892

Olje på mahogniplate
39x63,5
Signert, stedsbestemt og datert nede t.h.: Frits Thaulow Paris 92
Påtegnet noe utydelig over signaturen: A Mon Ami ... (?)

Påtegnet med titler på baksiden av platen, på tysk: "Boote auf der Seine" og på engelsk: "Apple Barges on the Seine, Paris".

UTSTILT:

Emil Richter Galleries, Dresden og Panama Pacific International Exposition, San Francisco, USA, 1915, kat.nr. 154.

Auksjonert tirsdag 26. mai 2020 kl 18:45

Vurdering
NOK 40 000–50 000 USD 3 900–4 900 EUR 3 600–4 500

Tilslag NOK 40 000

Takk til mag.art. Vidar Poulsson for opplysninger om bildet.

Det finnes to varianter av dette motivet, malt vinteren 1892-93 i Paris. Alexandra Thaulow hadde hånd om bildene fra 1910 og fremover. De er ganske like hverandre og trolig av samme størrelse. Den andre er fotografert av Væring, kanskje med samme ramme som det aktuelle bildet. Den mangler fortøyningspålen i nedre billedkant ved midten.

Stedet er «Le Marché aux Pommes" (Eplemarkedet), som var en stasjon på ruten til Seine-båtene. Båtene ligger ved Île Saint Louis.

Bildet var med på auksjon initiert av Alexandra Thaulow i New York, American Art Association, 1928 nr. 65, med tittel "Apple Barges on the Seine", med en beskrivelse og opplysning om at det hadde vært utstilt hos Emil Richter Galleries, Dresden og på Panama Pacific International Exposition, San Francisco, 1915, kat.nr. 154.