Moderne

Auksjon tirsdag 26. mai 2020 kl 18:00

Våre lokaler, Online-auksjon

Visning 9. - 26. mai.

Hverdager 10:00 - 18:00. Lørdag og søndag 12:00 - 16:00.

Friesz, Emile-Othon (1879-1949)
Hageparti med figurer 1919

Olje på lerret
65x81
Signert og datert nede t.h.: E Othon Friesz 19

Påtegnet med blyant på baksiden, på blindrammen: "Bd Bas Thière 95" og "gauche face Cheimny"? Det siste noe utydelig.

PROVENIENS:

Billedhugger Sigrid Welhaven Heiberg.

Auksjonert tirsdag 26. mai 2020 kl 18:00

Vurdering
NOK 120 000–150 000 USD 11 600–14 600 EUR 10 700–13 400

Othon Friesz' fulle navn var Henri-Achille-Émile-Othon Friesz. Han var født i Le Havre, havnebyen til Paris som ligger ved munningen til Seinen ved Den engelske kanal i Normandie. Han hadde skipsbyggere og sjøkapteiner i flere generasjoner bakover i familien. På skolen ble han venn med Raoul Dufy. De to vennene begynte på det lokale kunstakademiet i 1895 til 1896, og reiste så til Paris. Her ble de kjent med kretsen rundt Matisse. I 1907 begynte han å stille ut blant disse kunstnerne som ble kalt fauvistene, "de ville".