Auksjon tirsdag 26. mai 2020 kl 18:00
Friesz, Emile-Othon(1879-1949)
Hageparti med figurer 1919

Olje på lerret
65x81
Signert og datert nede t.h.: E Othon Friesz 19

Påtegnet med blyant på baksiden, på blindrammen: "Bd Bas Thière 95" og "gauche face Cheimny"? Det siste noe utydelig.

Proveniens:

Billedhugger Sigri Welhaven Heiberg (1894-1991).

Vurdering
NOK 120 000–150 000USD 11 600–14 600EUR 10 700–13 400

Auksjonert tirsdag 26. mai 2020 kl 18:00

Othon Friesz' fulle navn var Henri-Achille-Émile-Othon Friesz. Han var født i Le Havre, havnebyen til Paris som ligger ved munningen til Seinen ved Den engelske kanal i Normandie. Han hadde skipsbyggere og sjøkapteiner i flere generasjoner bakover i familien. På skolen ble han venn med Raoul Dufy. De to vennene begynte på det lokale kunstakademiet i 1895 til 1896, og reiste så til Paris. Her ble de kjent med kretsen rundt Matisse. I 1907 begynte han å stille ut blant disse kunstnerne som ble kalt fauvistene, "de ville".