Grev Wedels Klassiske

Auksjon tirsdag 22. mai 2001 kl 18:00

Peterssen, Eilif (1852-1928)
Fra Sandø 1899

Olje på lerret
36x44
Signert og datert nede t. h.: Eilif P 99.

Påtegnet nede t. v.: Sandö

Auksjonert tirsdag 22. mai 2001 kl 18:00

Vurdering

Tilslag NOK 80 000

Eilif Peterssen hadde et, som det står i litteraturen, lyrisk-elegisk drag i sitt lynne som synes å ha passet som hånd i hanske til det stemningsmettede maleri han var med på å introdusere i norsk kunsthistorie med nyromantikken. Det var under Fleskum-sommeren i 1886 Eilif Peterssen, blant andre, malte bilder som er blitt stående som symboler på denne perioden med motiver fra sommernetter med et stemningsfullt, nesten mystisk lys. Eilif Peterssen har også i dette bildet fra 1899 konsentrert seg om det stemningsfulle i bildet med en lav fullmåne, som sender en stripe av lys over en stille havflate, og med de hvite sommerhus, som, opplyst av et svakt månelys, avtegner seg mot jordens, havets og himmelens stemningsfulle, nesten mystiske, nattlige blåtone. Eilif Peterssen malte flere bilder fra Sandø på Tjøme. Han kom til Sandøsund første gang sommeren 1882 på seiltur med Christian Krohg og Erik Gude. Frits Thaulow var der også med sin kutter. Eilif Peterssen kom dit igjen i 1884, og allerede fra dette året er det bilder som viser Peterssens interesse for å tilføre friluftsmaleriet et snev av mystikk ved å male motiver fra den nordiske sommernatt, og ved å introdusere en ensom figur i naturen som, i stille ettertenksomhet eller med en fredelig syssel som å lese eller strikke, synes å tilføre bildet det preg av stemning som kunstneren ønsket å gi. I dette maleriet fra 1899 er det husene som figurerer som et stemingsskapende element i bildet. De lyser opp som kropper i den stille sommernatt.