Moderne

Auksjon onsdag 25. november 2020 kl 18:30

Online-auksjon med live-bidding, uten kjøpere i salen.

Vising i våre lokaler, Gamle Logen. 18.-25. november.

Mandag-fredag kl. 10.00-18.00, lørdag og søndag kl. 12.00-16.00.

Friesz, Emile-Othon (1879-1949)
Hageparti med figurer 1919

Olje på lerret
65x81
Signert og datert nede t.h.: E Othon Friesz 19

Påtegnet med blyant på baksiden, på blindrammen: "Bd Bas Thière 95" og "gauche face Cheimny"? Det siste noe utydelig.

PROVENIENS:

Billedhugger Sigri Welhaven Heiberg (1894-1991).

Auksjonert onsdag 25. november 2020 kl 18:30

Vurdering

Tilslag NOK 80 000

Othon Friesz' fulle navn var Henri-Achille-Émile-Othon Friesz. Han var født i Le Havre, havnebyen til Paris som ligger ved munningen til Seinen ved Den engelske kanal i Normandie. Han hadde skipsbyggere og sjøkapteiner i flere generasjoner bakover i familien. På skolen ble han venn med Raoul Dufy. De to vennene begynte på det lokale kunstakademiet i 1895 til 1896, og reiste så til Paris. Her ble de kjent med kretsen rundt Matisse. I 1907 begynte han å stille ut blant disse kunstnerne som ble kalt fauvistene, "de ville".