Auksjon onsdag 25. november 2020 kl 19:15
Vigeland, Gustav(1869-1943)
Byste av Trine Louen 1892

Bronse
H: 32 cm.
Signert og datert på baksiden: GV 11-08-92

Proveniens:

Jens Olav Walaas Selvaag.

Vurdering
NOK 150 000–200 000

Auksjonert onsdag 25. november 2020 kl 19:15

Tilslag NOK 160 000

LITTERATUR: Tone Wikborg: Gustav Vigeland, Oslo 2001.

Wikipedia.

I alt laget Gustav Vigeland ti portretter i 1892.

I løpet av sommeren laget Vigeland flere portretter: en barnebyste av Trine Louen, datter av treskjærervennen Elias, … . Wikborg, s. 66.

Trine Louen skal her være 4 år. Elias Louen var sønn av den kjente knivmakeren Tarald Louen, som var opphavsmann til kniv- og treskurdtradisjonen fra Sør-Audnedal. Løvehodeknivene var typisk for Tarald Louen. En mener at dette kom av at Louen i dansketiden ble stavet Løwen. Tarald Louen ble læremester for sønnen Elias Louen, Nils Torp og Gustav Vigeland. Han skal ha nektet å lære Vigeland mer da han så guttens talent og fryktet han kunne bli en konkurrent. Arbeidene etter Tarald Louen utmerker seg som spesielt fantasifulle.