Grev Wedels Klassiske

Auksjon tirsdag 22. mai 2001 kl 18:00

Tidemand, Adolph (1814-1876)
Fiskeren og hans datter 1861

Olje på lerret
30x33,5
Signert og datert nede t.v.: A. Tidemand. 1861.

Auksjonert tirsdag 22. mai 2001 kl 18:00

Vurdering
NOK 500 000–600 000

LITTERATUR: Lorentz Dietrichson: Adolph Tidemand hans Liv og hans Værker, Christiania 1878.

Folkelivsbildet med Fiskeren og hans datter har Adolph Tidemand malt seks ganger inkludert en pastell. Motivet er fra Nevlunghavn. I Lorentz Dietrichsons fortegnelse over Tidemands arbeider er fem av bildene datert til 1862, og har nummer fra 567 til 571 og et er datert 1864 med nr. 592. Dietrichson skriver at det var i 1862 Tidemand var i Nevlunghavn, men det er antagelig feil i og med at det i Norsk kunstnerleksikon står at det var i 1861 han var der. Dietrichson skriver: ...Studierejsen tog denne Gang en anden Retning end sædvanlig. Gude var begyndt at male sine Kystbilleder, og det er ikke urimeligt at antage, at dette har ledet Tidemands Interesse hen paa vor Kystbefolkning. Sikkert er, at han i Selskab med Carl Lorck dennegang tog til Fredriksværn (7de September) og Nevlunghavn, hvor han oppholdt sig fra 9de-16de September, en Rejse, hvis Frugt var "Fiskeren og hans Datter",... S. 2, 74.