Olje på plate
55x46
Signert nede t.v.: Weidemann.
Vurdering
NOK 60 000–80 000USD 7 200–9 600EUR 5 900–7 800
Olje på plate
55x46
Signert nede t.v.: Weidemann.
Vurdering
LITTERATUR: Steinar Gjessing: «Figur og rom i norsk etterkrigskunst», utstillingskatalog Fokus 1950, Museet for samtidskunst, Oslo 1998.
«Jakob Weidemann utfoldet i siste halvdel av 1940-årene en voldsom kreativitet – det syntes likesom ikke å være grenser for hans arbeidskapasitet og skaperkraft. Senkubismen kan også i hans tilfelle sies å utgjøre et slags strukturerende gjennomgangstema, men med den største selvfølgelighet inkorporerer han i sin fantasifulle og omskiftelige produksjon en mengde til dels motstridene impulser og stilistiske eiendommeligheter; formale og innholdsmessige grep lånt fra Arne Ekeland og Kai Fjell, ekspresjonisme og surrealisme, billedløsninger som viser forbindelse til så vel den svenske konkretisme som til de danske maske-malerne.» Steinar Gjessing, s. 23.