Vårens Utvalgte

Auksjon torsdag 27. mai 2021 kl 18:00

Live auksjon, streamet fra Gamle Logen. Budgivning pr. telefon, online eller på forhånd.

Visning i våre lokaler 12.-27. mai

Sitter, Inger (1929-2015)
Lek 1968

Olje på lerret
250x200
Signert og datert nede t.h.: Sitter 68

Påtegnet med tittel på baksiden av lerretet.
Signert og påtegnet med tittel på baksiden, på blindrammen.
Påtegnet på baksiden av lerretet: "L. kat.no 68.01".

UTSTILT:

Kunstnerforbundet, Oslo 1969, kat.nr. 5.

Auksjonert torsdag 27. mai 2021 kl 18:00

Vurdering
NOK 400 000–600 000 USD 48 100–72 200 EUR 39 200–58 800

Tilslag NOK 380 000

LITTERATUR: Niels Chr. Geelmuyden og Gunnar Danbolt: «Inger Sitter et portrett», Oslo 2009.

Inger Sitters modne verker har vært beskrevet som lyrisk abstraksjon. Fargene er det vesentlige, ikke formen. Ofte er bildene inspirert av klipper og svaberg i naturen, men ofte er de helt non-figurative, ganske enkelt inspirert av kunstnerens subjektive følelser. Hun følte seg gladere ved å være i utlandet, da kunne bildene gjerne avspeile det med lyse, skimrende farger. Når hun igjen var i Norge, ble gjerne fargeholdningen mørkere.

Er maleriene til å forstå, kan man spørre kunstneren og hun kunne svare:

«Å forstå et maleri er et galt uttrykk. Jeg tror ikke et moderne maleri kan forstås, kanskje ikke et klassisk heller. Det er kunstopplevelsen det gjelder.» S. 53.