Auksjon torsdag 27. mai 2021 kl 18:00
Dahl, Johan Christian(1788-1857)
Skipsvrak ved kysten av Kullen 1829

Olje på lerret
22x29
Signert og datert nede t.v.: JDahl 1829

Plakett på rammen: J. C. Dahl

Lødrup Bang 607, hvor det feilaktig står at bildet er: "Sign. b. r. on a stone".

Kunstnernes Hus, "J. C. Dahls verk", retrospektiv utstilling, Oslo 1937, kat.nr. 335.

Vurdering
NOK 300 000–400 000USD 36 100–48 100EUR 29 400–39 200

Auksjonert torsdag 27. mai 2021 kl 18:00

LITTERATUR: Knut Ormhaug: «Det romantiske landskapet» og «Dahls naturvei» og «Dahl og akademiet i Dresden», utstillingskatalog J.C. Dahl - Naturens kraft, Kode 2018.

«Dahls marine motiver knytter seg til havnebilder og stemningsfulle innseilinger til byer som København og Bergen. Svært mange har imidlertid mer dramatiske motiver som stormfulle og opprørte farvann og kyster, og skipsforlis.» Knut Ormhaug, s. 74.

Her viser Dahl romantikkens oppfatning av det sublime landskap. Følelsene våre settes i sving ved den avmakt og frykt som naturens krefter vekker i oss. Ibid. S. 29.