Auksjon torsdag 27. mai 2021 kl 18:00
Heramb, Thore(1916-2014)
Vinter ved Seinen 1952

Olje på lerret
52x67,5
Signert og datert nede t.h.: Th Heramb 52

Påtegnet med tittel på baksiden, på blindrammen.

The Corcoran Gallery of Art, "Nine Painters from Norway", Washington DC 1961-62 med tittel: "The Seine, Winter".
Kunstnernes Hus, Oslo 1965, kat.nr. 15.
Museet for Samtidskunst, "Fokus 1950", Oslo 28.03.-28.06.1998, kat.nr. 58, avbildet i katalogen 2.58.

Vurdering
NOK 150 000USD 18 000EUR 14 700

Auksjonert torsdag 27. mai 2021 kl 18:00

Tilslag NOK 150 000

LITTERATUR: Per Hovdenakk: "Thore Heramb", utstillingskatalog Kistefos-museet 2008.

Kunstnernes Hus åpnet i 1930. I 1931 viste de en utstilling med kubistene Picasso og Braque. «Sistnevnte ble spesielt viktig for Heramb, som stadig omtaler den franske kunstneren som et forbilde og en læremester». Per Hovdenakk, s. 14.

I et bilde som dette, Vinter ved Seinen, kan man se inspirasjon fra kubismens første periode, hvor fargeholdningen ofte var behersket og konsentrert om få farger, som brunt, blått, grått, svart og hvitt.