Vårens Utvalgte

Auksjon torsdag 27. mai 2021 kl 18:00

Live auksjon, streamet fra Gamle Logen. Budgivning pr. telefon, online eller på forhånd.

Visning i våre lokaler 12.-27. mai

Storstein, Aage (1900-1983)
Trollet I Skisse til Oslo Rådhus

Olje på plate
28x21
Signert nede t.h.: Storstein

Signert og påtegnet med tittel på baksiden av platen: "Trollet (I) Skisse til Oslo Rådhus. Aa. Storstein".

Auksjonert torsdag 27. mai 2021 kl 18:00

Vurdering
NOK 20 000 USD 2 400 EUR 2 000

Tilslag NOK 18 000

LITTERATUR: Norsk kunstnerleksikon, Nkl.

I 1938 fikk han i oppdrag å dekorere Vestre galleri i Oslo Rådhus. Menneskerettighetene (1940–49) fyller hele det høye rommet på en lagdelt, friseaktig måte. Murmaleriet viser hvordan folkestyret i form av en frihetsfakkel kom fra den franske revolusjon til Norge i 1814, og hvordan demokratiet slo rot i landet. Nkl.