Auksjon torsdag 27. mai 2021 kl 18:00
Lærum, Borghild Røed(1877-1959)
Lulu, liggende kvinneakt, Paris 1914

Olje på lerret
64x99
Signert og datert nede t.h.: BRL. -14

Signert og datert på baksiden av lerretet: Borghild Lærum 1914
Påtegnet med tittel på lapp på baksiden.

"Borghild Røed Lærum - En tidlig norsk kubist" Lillehammer Kunstmuseum 19.04.-19.05.1996 og Henie-Onstad Kunstsenter 26.05.-23.06.1966, kat.nr. 8.

Vurdering
NOK 70 000–90 000USD 8 400–10 800EUR 6 900–8 800

Auksjonert torsdag 27. mai 2021 kl 18:00

Tilslag NOK 230 000

LITTERATUR: Hilde Mørch: "Borghild Røed Lærum - En tidlig norsk kubist", utstillingskatalog Lillehammer Kunstmuseum og Henie-Onstad Kunstsenter 1996, kat.nr. 8, avbildet s. 22.

I årene 1912–14 oppholdt Borghild Røed Lærum seg i Paris og ble påvirket av det strengt forenklede formspråket som blant annet var inspirert av kubismen.

Om "Lulu" skriver Mørch blant annet: "En freidig hånd dukker frem ned fra bildets overkant og holder opp et sort gjennomsiktig slør fra kvinnens overkropp."