Grev Wedels Klassiske

Auksjon tirsdag 22. mai 2001 kl 18:00

Berg, Hans Johan Frederik (1813-1874)
Gutteportretter

Akvarell, lysmål
43x28
Begge signert nede t.v.: HJF Berg Den ene stedsbestemt og datert nede t.v.: London 1871

2 stk. selges samlet. Kopien fra London er etter den italienske manieristen Jacobo Pontormo (1494-1557) og det andre er etter den flamlendske barokkmesteren Anton van Dyck (1599-1641).

Auksjonert tirsdag 22. mai 2001 kl 18:00

Vurdering
NOK 15 000

LITTERATUR: Ingrid Reed Thomsen: "Berg, Hans Johan Frederik", Norges kunstnerleksikon, Oslo 1982, bind 1, s. 182-183.

Hans Johan Frederik Berg malte mange portretter. Han er kjent for sine kopier av eldre mestere fra museer over hele Europa. Han begynte med det i 1851, og han har malt mange hundre i samme genre. Maleriene er utført i akvarell og i forminsket målestokk.