Grev Wedels Klassiske

Auksjon torsdag 25. mai 2000 kl 20:00

Gamle Logen Store sal

Rasmussen, Anton (1842-1914)
Fjordlandskap med folkeliv 1877

Olje på lerret
61x96
Signert og datert nede t.v.: A Rasmussen Df. 1877

Auksjonert torsdag 25. mai 2000 kl 20:00

Vurdering
NOK 100 000–120 000

Tilslag NOK 105 000

LITTERATUR: Tone Skedsmo: "Rasmussen, Anton", Norsk kunstnerleksikon, Oslo 1986, bind 3, s. 266.

Rasmussen er en av våre "düsseldorfere". Han utdannet seg som landskapsmaler på Akademiet i Düsseldorf, og han lot seg inspirere både av Adolph Tidemands og Hans Fredrik Gudes kunst. Rasmussens fargesyn ble omtalt som en vesentlig del av det lovende og originale ved ham i elevtiden. Rasmussen ble boende i Tyskland etter endt utdannelse, men foretok mange studiereiser til Norge. Han malte for det meste motiver fra Vestlandsfjordene og bildene hans ble populære både i Norge og i Tyskland. ...kunstneren nød velstand og anseelse i Düsseldorf så vel som i Berlin, hvor han var bosatt fra 1899 til sin død. Rasmussens beste arbeider er fra 1870- og 80-årene. Hans landskapsoppfatning slutter seg til Düsseldorf-skolens, men hans fargebruk var personligere og noe kraftigere enn man vanligvis forbinder med skolen. I dette maleriet fra 1877 kan man se hvor fint avstemt fargetonene er mellom den atmosfæriske helheten og alle de fint utpenslede detaljene i bildet.