Katalog
Høstens Utvalgte, del 1

Auksjon onsdag 24. november 2021 kl 18:00

Strangersalen, Gamle Logen

Visning del 1: 30. oktober - 7. november. Visning del 2: 13. november - 24. november.

Siste innleveringsdag Høstens Utvalgte del 2: tirsdag 9. november

Tidemand, Adolph (1814-1876)
Velgjørenhet 1852

Olje på mahogniplate
21,5x26,5
Signert og datert nede t.v.: Ad. Tidemand 1852.

Dietrichson, kat nr 355, 385 eller 386, henholdsvis Velgjørenhet III, IV og V. Kan være nr III, for det står på den hos Dietrichson: "Lidet Format". Tidemand malte fem versjoner av motivet "Velgjørenhet", på den første er det notert at motivet er fra "Sætersdalen". Vi solgte en versjon i november 2012, kat.nr. 3, og det viser at komposisjonene kan være ganske forskjellige.

Adolph Tidemand har ikke bare sett årestuer, han har også sett de flotte brugdebenkene som fantes i Setesdalen. I gammel tid var brugdebenken plassert foran åren.

Kommer for salg onsdag 24. november 2021 kl 18:00

Vurdering
NOK 300 000–400 000