Høstens Utvalgte

Auksjon onsdag 24. november 2021 kl 18:00

Strangersalen, Gamle Logen

Visning del 1: 30. oktober - 7. november. Visning del 2: 13. november - 24. november.

Sohlberg, Harald (1869-1935)
Uværsstemning 1904

Olje på lerret
38x46
Signert og datert nede t.h.: Sohlberg 1904

UTSTILT:

Kunstnernes Hus, "Harald Sohlberg, Minneutstilling", Oslo 1936, kat.nr. 113 med tittel: "Gård, Røros", oppført i katalogen med eiers navn: "A. Lindbäck, Oslo".
Oslo Kunstforening, 24/4-16/5-1971, kat.nr. 56 med tittel: "Uværstemning".
Lillehammer Kunstmuseum, "Utstilling: Å hjemme seg. I Sigrid Undsets hus er det mange rom", 2019.

PROVENIENS:

A. Lindbäck, Oslo i 1936. Sigrid Undset (1882-1949), Peisestuen Bjerkebæk, Lillehammer.

Auksjonert onsdag 24. november 2021 kl 18:00

Vurdering
NOK 3 000 000–5 000 000

Tilslag NOK 3 000 000

LITTERATUR: Øivind Storm Bjerke: Harald Sohlberg. Ensomhetens maler, Oslo 1991.

I 1904 malte Harald Sohlberg fra Gullikstadbakkene og også som her, fra en gård ved Gullikstad. Harald Sohlberg hadde i månedsskiftet mai-juni 1904 flyttet med familien til gården Gullikstad.

De hadde tilbrakt sommeren 1903 der, og denne gang ble de boende resten av tiden på Røros. Om somrene var vertsfolket til seters og Sohlbergs hadde gården for seg selv. S. 133.

På Gullikstad malte Sohlberg også mindre bilder i prisklassen 150-250 kroner, som hjalp ham med å holde unna for de mest pågående kreditorer, men tidene var så harde at det var vanskelig å få solgt bilder selv i de laveste prisklasser.

Motivene til småbildene søkte Sohlberg i den umiddelbare nærhet. Han malte f.eks. fire studier av utsikten mot nabogården.

Fra våren 1904 er en studie av bruket i gråvær. De værbitte tømmerhusene ligger omgitt av et falleferdig plankegjerde. Det skakke og skjeve i bygningene og skigarden får sitt tilsvar i den opprørte urolige uværshimmelen. Gården skildres som et eget avgrenset samfunn ute i villlmarken. S. 140.