Auksjon torsdag 25. mai 2000 kl 20:00
Eckersberg, Johan Fredrik(1822-1870)
Parti fra Sognefjorden 1850

Olje på lerret
39x51
Signert og datert nede t.h.: J Eckersberg 1850

Påtegnet på baksiden: Parti fra Sognefjorden.

Vurdering

Auksjonert torsdag 25. mai 2000 kl 20:00

Tilslag NOK 90 000

Johan Fredrik Eckersberg er en av våre "düsseldorfere". Her har han malt fra Sogne-fjorden, en av de motivskattene malerne flittig besøkte under den nasjonalromantiske periode. Dette bildet er fra 1850, da nasjonalromantikken var på sitt høydepunkt i norsk kunsthistorie. Bildet er som et skoleeksempel på hvordan kunstnerne gjerne arbeidet med komposisjonene, med en mørk forgrunn som leder blikket inn mot en lys mellomgrunn, effektfullt opplyst av ettermiddagssol, hvor menneskene ikledd folkedrakter, har sin daglige dont ved fjorden. Figurene er malt små i forhold til de enorme fjellene som reiser seg på hver side. Fjellmassene rammer inn bildet og danner også en fjern, mektig bakgrunn med en isbre som brer seg ut på toppen.