Auksjon tirsdag 29. november 2022 kl 18:00
Sohlberg, Harald(1869-1935)
Havfruen 1897

Olje på lerret
46,5x54,5
Signert og datert nede t.h.: Sohlberg 97

Harald Sohlberg, Minneutstilling, Kunstnernes Hus, Oslo 1936, kat.nr. 90.
Harald Sohlberg, Oslo Kunstforening 1971, kat.nr. 37.
Sonja Henie og Niels Onstads Stiftelse, Høvikodden 1991, kat.nr. 52.
"Landscapes of the Mind", New York National Academy of Design 1995-1996.
"Impression du Nord. La peinture Scandinave, 1800-1915" Fondation de l'Hermitage, Lausanne 2005.
"Ocean Imaginings", Musee d'Art Moderne Andre Malraux, MoMa Le Havre 2018.
"Uendelige landskap", Nasjonalmuseet for kunst, arkitektur og design, Oslo 2018-2019, kat.nr. 22.
"Harald Sohlberg - Painting Norway" Dulwich Picture Gallery, London 2019.
"Midsummer Night. Harald Sohlberg: A Norwegian Landscape Painter" Museum Wiesbaden, Tyskland 2019.
"Mellom to verdener", Blaafarveværket 2022, kat.nr. 72.

Vurdering
NOK 2 000 000–3 000 000

Auksjonert tirsdag 29. november 2022 kl 18:00

Tilslag NOK 2 000 000

LITTERATUR: Øivind Storm Bjerke: Harald Sohlberg. Ensomhetens maler, Oslo 1991, avbildet s. 66.

Red. Knut Berg: Christian Krohg, Oslo 1997, note 239, s. 317.

Symbolismen var i 1890-årene en allmenneuropeisk åndsstrømning. Ikke bare en ny-romantiker som Sohlberg, men også en svoren realist som Christian Krohg ble påvirket. Krohg malte blant annet en Madonna med glorie.

I 1897, samme året som Sohlberg maler dette bildet, skrev Christian Krohg som fra en drøm:

En ung nøgen gjennemsigtig Kvinde, som holdt sit gyldne Haar udstrakt til begge Sider i det yderste af sine Fingre og forsøgte at dække Solen med det, hvorved det fik en transparent Glans. Hendes Ansigt var smilende og bøiet tilbage. Idet hun sagte svævede fra Solen mod os, streifede hun ganske let Havfladen med sin ene Fod og frembragte derved en svag Krusning. Jeg vidste, hvem det var, det var Aftenbrisen."

Som Storm Bjerke sier under overskriften: "De store temaer":

På 1890-tallet er det en stim av havfruer i tysk, fransk og nordisk kunst.

Lengst i å utdype sine tanker om driftslivet, med idéer om drøm og sannhet, ånd og kjærlighet, når Sohlberg i de mange tegninger, akvareller og malerier fra perioden 1893-97 over temaet "Havfruen". Han knytter i disse arbeidene kjærlighet og driftsliv sammen med fødsel og død. S. 62.