Katalog
Jubileumsauksjonen GWPA30

Auksjon tirsdag 29. november 2022 kl 18:00

Strangersalen, Gamle Logen

Visning: kat.nr. 1-50: 5.-13. november. kat.nr. 51-90: 19.-29. november

Man-fre 10.00-18.00, lør & søn 12.00-16.00, i våre lokaler

Katalog

{lot.title}
1
Dahl, Johan Christian(1788-1857)Nordisk landskap med et dødt bjerketre 1815(1815)

Olje på lerret
55,5x77,3
Signert og datert nede t.h.: JDahl 1815.

NOK 800 000–1 000 000
Gi bud
{lot.title}
2
Fearnley, Thomas(1802-1842)Veblungsnæset 1836(1836)

Olje på papir, oppklebet på plate
21,5x31
Signert, datert og stedsbestemt nede t.h.: Veblungsnæset. 6. Aug 36 TF.

NOK 175 000–200 000
Gi bud
{lot.title}
3
Fearnley, Thomas(1802-1842)Fra Veøya 1836(1836)

Olje på lerret
37x44
Signert, stedsbestemt og datert nede t.v.: Vedöe. 2 Aug. 36. TF.

Gi bud
{lot.title}
4
Gude, Hans Fredrik(1825-1903)Foss med tømmerfløtere 1858(1858)

Olje på lerret
107,5x89
Signert og datert nede t.v.: HF Gude 1858

NOK 1 000 000
Gi bud
{lot.title}
5
Rasmussen, Anton(1842-1914)Fra Gudvangen 1886(1886)

Olje på lerret
150x112
Signert og datert nede t.v.: A. Rasmussen Df 1886.

Gi bud
{lot.title}
6
Lerche, Vincent Stoltenberg(1837-1892)En munk og to menn i interiør 1885(1885)

Olje på lerret
38,5x46
Signert og datert nede t.v.: Vinc St. Lerche dsf. 85

Gi bud
{lot.title}
7
Tidemand, Adolph(1814-1876)Et sørgebudskap 1851(1851)

Olje på lerret
31x38
Signert og datert nede t.h.: A Tidemand Df 51

NOK 300 000
Gi bud
{lot.title}
8
Kielland, Kitty(1843-1914)Torvmyr 1880(1880)

Olje på lerret
120x133
Signert og datert nede t.v.: Kitty L Kielland Paris 1880
Også signert nede t.h.: Kitty L Kielland Paris

NOK 800 000–1 000 000
Gi bud
{lot.title}
9
Kielland, Kitty(1843-1914)Jærlandskap i aftenlys(1890-tallet)

Olje på lerret
63x108
Usignert
Attestert av Dr. Philos. Marit Lange
Motiv antagelig fra Tananger, antagelig malt på 1890-tallet.

NOK 200 000
Gi bud
{lot.title}
10
Thaulow, Frits(1847-1906)Kanoner på Akershus festning(Ant. 1880)

Olje på lerret
45x70
Signert nede t.h.: Frits Thaulow.

NOK 200 000
Gi bud
{lot.title}
11
Thaulow, Frits(1847-1906)Mannen med nøkkelen

Olje på lerret
54x46
Signert nede t.v.: FT.

NOK 70 000–90 000
Gi bud
{lot.title}
12
Skredsvig, Christian(1854-1924)Morgen etter regn, Holmvassbu(ca. 1915)

Olje på lerret
58x85
Signert nede t.h.: Chr. Skredsvig

Gi bud
{lot.title}
13
Skredsvig, Christian(1854-1924)Kyr ved vanningstedet 1880(1880)

Olje på mahogniplate
62x100
Signert og datert nede t.v.: Chr. Skredsvig. Paris 80.

NOK 250 000–350 000
Gi bud
{lot.title}
14
Krohg, Christian(1852-1925)Kvinne med duftende blomster

Olje på plate
58,5x48,5
Signert nede t.h.: C Krohg

Gi bud
{lot.title}
15
Krohg, Christian(1852-1925)Kvinne med hatt

Olje på lerret
62x42
Signert nede t.v.: C Krohg

NOK 70 000–90 000
Gi bud
{lot.title}
16
Dahl, Hans(1849-1937)Seterjentens fridag. En flørt

Olje på lerret
100x63
Signert nede t.v.: Hans Dahl.

Gi bud
{lot.title}
17
Dahl, Hans(1849-1937)Bak rosebusken

Olje på lerret
85x145
Signert nede t.h.: Hans - Dahl.

Gi bud
{lot.title}
18
Ender, Axel(1853-1920)Høylass

Olje på lerret
38,5x46
Signert nede t.h.: Axel Ender-

Gi bud
{lot.title}
19
Ender, Axel(1853-1920)Sledekjøring på isen

Olje på lerret
50x70
Signert nede t.h.: Axel Ender.

NOK 200 000–300 000
Gi bud
{lot.title}
20
Kittelsen, Theodor(1857-1914)Askeladden og de gode hjelpere

Blyant, penn og lavering på papir
Arket: 31,5x24,5 Motivet: 29,5x22,5
Signert nede t.h.: TK

NOK 70 000–90 000
Gi bud
{lot.title}
21
Kittelsen, Theodor(1857-1914)På vei til Kvinnesaksforeningen 1894(1894)

Blyant, penn og lavering på papir, oppklebet på papp
27,7x37,2
Signert og datert nede t.v.: Th. Kittelsen. 94.

NOK 100 000
Gi bud
{lot.title}
22
Sohlberg, Harald(1869-1935)Havfruen 1897(1897)

Olje på lerret
46,5x54,5
Signert og datert nede t.h.: Sohlberg 97

NOK 2 000 000–3 000 000
Gi bud
{lot.title}
23
Karsten, Ludvig(1876-1926)Interiør med sofa og stol 1918(1918)

Olje på lerret
36x42
Signert og datert oppe t.v.: Karsten -18

NOK 250 000–350 000
Gi bud
{lot.title}
24
Karsten, Ludvig(1876-1926)To kvinner i interiør 1925(1925)

Olje på lerret
84x94,5
Signert og datert nede t.v.: Karsten -25

NOK 500 000–700 000
Gi bud
{lot.title}
25
Krohg, Per(1889-1965)To kvinner, Utsnitt til Avreisen II 1924

Olje på lerret
73x60
Signert og datert nede t.h.: Per Krohg -24

Gi bud
{lot.title}
26
Heiberg, Astri Welhaven(1881-1967)Kvinne ved klaver

Olje på lerret
110,5x90,5
Signert nede t.h.: Astri Welhaven

NOK 70 000–90 000
Gi bud
{lot.title}
27
Holmboe, Thorolf(1866-1935)Seilbåt i frisk bris

Olje på lerret
85x109
Signert nede t.h.: Th Holmboe

NOK 50 000
Gi bud
{lot.title}
28
Kavli, Arne(1878-1970)Ettermiddagskaffe(1947)

Olje på lerret
80x88
Signert nede t.h.: A- Kavli-

NOK 200 000–300 000
Gi bud
{lot.title}
29
Kongelf, Gudrun(1909-1987)Komposisjon 1954(1954)

Olje på lerret
90x130
Signert og datert nede t.v.: Gudrun Kongelf. 1954.

NOK 200 000–300 000
Gi bud
{lot.title}
30
Hagen, Else(1914-2010)Bentine(1955)

Olje på lerret
66x72
Signert nede t.h.: Else Hagen

NOK 70 000–90 000
Gi bud
{lot.title}
31
Winge, Sigurd(1909-1970)Klovnen 1969(1969)

Materialarbeid, kobber, jern, glass
44x37
Signert og datert nede t.h.: Winge -69

NOK 50 000
Gi bud
{lot.title}
32
Rian, Johs.(1891-1981)Interiør

Olje på lerret
58x49
Signert nede t.v.: Johs Rian

NOK 150 000–200 000
Gi bud
{lot.title}
33
Rian, Johs.(1891-1981)Blå Madonna 1948(1948)

Olje på plate
45,5x37,5
Signert og datert nede t.v.: J Rian 1948

NOK 400 000
Gi bud
{lot.title}
34
Fuglevaag, Brit(1939-)Varangerfjorden 2001/2002(2001-2002)

Billedvev: Renning i bomull. Innslag i ull og metalltråder
110x210
Signert nede t.h.: BF.

NOK 50 000
Gi bud
{lot.title}
35
Fuglevaag, Brit(1939-)Dagboknotater fra Finnmark 2001-2002(2001-2002)

110x360
Signert nede t.h.. BF.

Gi bud
{lot.title}
36
Sitter, Inger(1929-2015)Hudløs 1976(1976)

Olje på lerret
115x147
Signert nede t.v.: Sitter

NOK 250 000–350 000
Gi bud
{lot.title}
37
Sitter, Inger(1929-2015)Gråsvart 1964(1964)

Plast, olje og collage på lerret
146x115
Signert og datert oppe t.v.: Sitter -64

NOK 200 000–300 000
Gi bud
{lot.title}
38
Rumohr, Knut(1916-2002)Komposisjon 1988(1988)

Olje på lerret
80x100
Signert og datert nede t.v.: Knut Rumohr-88

Gi bud
{lot.title}
39
Wold, Roar(1926-2001)Komposisjon 1964(1964)

Olje på lerret
92x150
Signert og datert på baksiden av lerretet: Roar Wold -64

Gi bud
{lot.title}
40
Widerberg, Frans(1934-2017)Svever og liggende(1989-1990)

Olje på lerret
96x115
Signert nede t.v.: Frans

NOK 200 000–300 000
Gi bud
{lot.title}
41
Rose, Knut(1936-2002)Komposisjon 1999(1999)

Olje på lerret
198x126
Signert nede t.h.: Knut Rose

NOK 150 000–200 000
Gi bud
{lot.title}
42
Tveter, Kåre(1922-2012)Svalbard

Olje på lerret
80x100
Signert nede t.h.: Kaare Tveter

Gi bud
{lot.title}
43
Weidemann, Jakob(1923-2001)Komposisjon 1985 (1985)

Olje på lerret
130x130
Signert og datert nede t.v.: Weidemann 85

NOK 250 000–350 000
Gi bud
{lot.title}
44
Nupen, Kjell(1955-2014)Barneportrett 1976(1976)

Olje på lerret
160x135
Signert nede t.h.: K. Nupen

NOK 200 000–250 000
Gi bud
{lot.title}
45
Ransve, Bjørn(1944-)Anti-Triptych 1982(1982)

Olje på lerret
135x155 (15+125+15)
Signert, datert og nummerert på baksiden av lerretet: Bjørn Ransve 1982 11

NOK 150 000
Gi bud
{lot.title}
46
Blom, Kenneth(1967-)Ikke se 2001(2001)

Olje på lerret
150x170
Signert og datert nede t.h.: K Blom 01

Gi bud
{lot.title}
47
Brunner, Frank(1971-)Thousand Names(2000)

Olje på lerret
186x219
Usignert

Gi bud
{lot.title}
48
Ung, Per(1933-2013)Omfavnelsen

Bronse
H: 56 cm.
Signert: Per Ung

NOK 100 000
Gi bud
{lot.title}
49
Widerberg, Nicolaus (Nico)(1960-)Kraft 2014(2014)

Granitt og larvikitt
H: 50 cm. L: 59 cm. D: 18,5 cm.
Signert, påtegnet med tittel av kunstneren og datert på plinten: Nico Widerberg Kraft. 2014

Gi bud
{lot.title}
50
Koren Bjertnæs, Sverre(1976-)Det kollektive mennesket (Minner om oss)(2015-2016)

Bronse
H: 58 cm.
Usignert (Bjertnæs har ikke signert sine skulpturer).

NOK 70 000–90 000
Gi bud
{lot.title}
51
Balke, Peder(1804-1887)Fra Nordkapp(Ca. 1860)

150x162
Usignert

NOK 3 000 000
Gi bud
{lot.title}
52
Baade, Knud(1808-1879)Vinter 1834(1834)

Olje på sinkplate
25,5x35,5
Signert og datert nede t.v.: KBaade. 1834.

Gi bud
{lot.title}
53
Eckersberg, Johan Fredrik(1822-1870)Fra Madeira 1864(1864)

Olje på papir, oppklebet på lerret
63x95
Signert og datert nede t.v.: JF Eckerberg. 1864

NOK 50 000
Gi bud
{lot.title}
54
Eckersberg, Johan Fredrik(1822-1870)Romsdalshorn i Rauma 1870(1870)

Olje på lerret
71x107
Signert og datert nede t.v.: JF. Eckersberg 1870.

NOK 200 000–300 000
Gi bud
{lot.title}
55
Thaulow, Frits(1847-1906)Fra Venezia

Olje på lerret
65x81,5

NOK 400 000–600 000
Gi bud
{lot.title}
56
Thaulow, Frits(1847-1906)Marmorporten (Fra Bergues)(1902)

Olje på lerret
65x81

NOK 400 000–600 000
Gi bud
{lot.title}
57
Thaulow, Frits(1847-1906)Elveparti

Olje på lerret
48x53
Signert nede t.h.: Frits Thaulow

NOK 180 000–200 000
Gi bud
{lot.title}
58
Thaulow, Frits(1847-1906)Fra Kristianias østkant(Ca. 1888)

Olje på lerret
54x65
Signert nede t.v.: Frits Thaulow

NOK 200 000–300 000
Gi bud
{lot.title}
59

Olje på lerret
71x118,5
Signert nede t.v.: Axel Ender.

NOK 300 000–500 000
Gi bud
{lot.title}
60
Ender, Axel(1853-1920)Hest og kjerre, folkeliv

Olje på lerret
50x75
Signert nede t.v.: Axel Ender-

Gi bud
{lot.title}
61
Dahl, Hans(1849-1937)Vår i Norge

Olje på lerret
66x98
Signert nede t.v.: Hans-Dahl. Berlin

NOK 150 000–200 000
Gi bud
{lot.title}
62
Kittelsen, Theodor(1857-1914)Fra Biørnsborgbakken, Kragerø 1883(1883)

Olje på lerret
36x27,5
Signert og datert nede t.v.: Th. Kittelsen. 1883.

Gi bud
{lot.title}
63
Kittelsen, Theodor(1857-1914)Fugl Dam

Lysmål: 29x21
Signert nede t.h.: TK

Gi bud
{lot.title}
64
Kittelsen, Theodor(1857-1914)Fugl Dam, Banker på døren

Arket: 21x22
Signert nede t.h.: TK

Gi bud
{lot.title}
65
Normann, Adelsteen(1848-1918)Kystlandskap med folkeliv

Olje på lerret
72x100
Signert nede t.h.: A Normann

Gi bud
{lot.title}
66
Haaland, Lauritz(1855-1938)Fra en uthavn, Hvidingsø 1936(1936)

Olje på lerret
70x130
Signert nede t.h.: Lauritz Haaland

Gi bud
{lot.title}
67
Astrup, Nikolai(1880-1928)Soleienatt

Fargetresnitt med håndkolorering på tynt papir
Arket = Motivet: 36x47
Signert nede t.v.: N. Astrup

NOK 600 000–800 000
Gi bud
{lot.title}
68
Hellesen, Thorvald(1888-1937)Komposisjon

Olje på papir, oppklebet på papp
35x21,5
Signert nede t.h.: Thorvald Hellesen

NOK 150 000–200 000
Gi bud
{lot.title}
69
Wankel, Charlotte(1888-1969)Kvinnehode 1929(1929)

Olje på lerret
90x85,5
Signert og datert nede t.v.: CW 29

NOK 250 000–350 000
Gi bud
{lot.title}
70
Erichsen, Thorvald(1868-1939)Fra Gausdal

Olje på lerret
65x81
Signert nede t.h: Thv. E

Gi bud
{lot.title}
71
Erichsen, Thorvald(1868-1939)Fra Lillehammer 1933(1933)

Olje på plate
38x46
Signert og datert nede t.v.: Thv. E. 33.

Gi bud
{lot.title}
72
Røwde, Teddy(1912-1994)Bygate pyntes til jul 1931(1931)

Olje på plate
46x54
Signert og datert nede t.h.: T. Røwde 31

NOK 50 000
Gi bud
{lot.title}
73
Aulie, Reidar(1904-1977)Pike på landevei 1955(1955)

Olje på lerret
81x65
Signert og datert nede t.h.: Aulie -55

Gi bud
{lot.title}
74
Ekeland, Arne(1908-1994)Tre figurer i kystlandskap

Olje på plate
61x50
Signert nede t.v.: A. Ekeland.

Gi bud
{lot.title}
75
Aurdal, Synnøve Anker(1908-2000)Komposisjon

Billedvev: Renning i lin og innslag i ull
104x125
Signert nede t.h.: S. Aurdal

Gi bud
{lot.title}
76
Weidemann, Jakob(1923-2001)Blomster 1956(1956)

Olje på plate
55x46
Signert og datert nede t.v.: Weidemann 56.

NOK 50 000
Gi bud
{lot.title}
77
Fjell, Kai(1907-1989)Akt i interiør

Olje på lerret
61x50,5
Signert nede t.h.: Kai Fjell

NOK 150 000–200 000
Gi bud
{lot.title}
78
Tiller, Lars(1924-1994)Komposisjon I 1958(1958)

Olje på plate
70x50
Signert og datert nede t.h.: Lars Tiller -58

NOK 50 000
Gi bud
{lot.title}
79
Kongelf, Gudrun(1909-1987)Komposisjon 1957(1957)

Olje på plate
55,5x92
Signert og datert nede t.v.: Gudrun Kongelf. 1957.

NOK 50 000
Gi bud
{lot.title}
80
Rian, Johs.(1891-1981)Komposisjon 1969(1969)

Olje på lerret
90x100
Signert og datert nede t.v.: J Rian 69

NOK 200 000–300 000
Gi bud
{lot.title}
81
Rian, Johs.(1891-1981)Former på gul bunn 1972(1972)

Olje på lerret
100,5x81,5
Signert og datert nede t.v.: J Rian 72

NOK 200 000–300 000
Gi bud
{lot.title}
82
Heramb, Thore(1916-2014)Ventetid 1982(1982)

Olje på lerret
114x213
Signert og datert nede t.v.: Th. Heramb 82

NOK 200 000–300 000
Gi bud
{lot.title}
83
Sparre, Victor(1919-2008)Livet 1992(1992)

Olje på lerret
116x200
Signert og datert nede t.h.: Victor Sparre -92

Gi bud
{lot.title}
84
Warhol, Andy(1928-1987)The Scream (After Munch)(1984)

Serigrafi trykket i sort og blågrønt
Arket=Motivet: 101,6x81,3
Usignert

NOK 700 000–900 000
Gi bud
{lot.title}
85
Grimeland, Joseph(1916-2002)Putto på et muslingskjell

Bronse
H: 95 cm. B: 53 cm.
Usignert

Gi bud
{lot.title}
86
Sundbye, Nina(1944-)Kvinne med hatt 2009(2009)

Bronse
H: 77 cm.
Signert og datert: Nina Sundbye 2009

Gi bud
{lot.title}
87
Widerberg, Nicolaus (Nico)(1960-)Drømmer 1987(1987)

Bronse og larvikitt
Høyde med sokkel: 45 cm.
Signert, påtegnet med tittel og datert på sokkelen: Nico Widerberg Drømmer 87

NOK 50 000
Gi bud
{lot.title}
88
Eikaas, Ludvig(1920-2010)Synnøve(1959)

Bronse
H: 59 cm. B: 42 cm. D: 20 cm.
Signert: Eikaas

Gi bud
{lot.title}
89
Breivik, Bård(1948-2016)Bølgen 2004(2004)

Bronserelieff
H: 27 cm. B: 60 cm. D: 8 cm.
Signert og datert på baksiden: AP Bård Breivik 04

Gi bud
{lot.title}
90
Blystad, Kistian(1946-)Vandrer(1994-96)

Granitt og larvikitt
Hel H: 167 cm. Skulptur H: 112 cm. Plint H: 55 cm.
Usignert

NOK 200 000
Gi bud

Motta nyheter, oppdateringer og invitasjoner på epost

Meld deg på