Auksjon torsdag 25. mai 2000 kl 20:00
Bergslien, Nils(1853-1928)
Slaget ved Svolder

Olje på lerret
171x212
Signert nede t.v.: Nils Bergslien

Vurdering
NOK 100 000

Auksjonert torsdag 25. mai 2000 kl 20:00

Tilslag NOK 80 000

LITTERATUR: Sonja Hagemann: "Bergslien, Nils", Norsk kunstnerleksikon, Oslo 1982, bind 1, s. 209-210.

Nils Bergslien kan karakteriseres som en av våre sene nasjonalromantikere. Han var av en yngre generasjon malere enn de som malte da nasjonalromantikken var på høyden, men Nils Bergslien holdt seg til en motivkrets og en komposisjonsform som kan rubriseres under denne retningen innenfor malerkunsten, og som holdt seg populær og skattet blant folk lenge etter at retningen i kunsthistorisk forstand var over. Under romantikken var det "moderne" å prøve å levendegjøre viktige historiske hendelser i nasjonens liv ved å male alle detaljer så historisk korrekt som mulig.
Han malte en rekke bilder med motiv fra Norgeshistorien som "Hellig-Olav på Hundorp" og "Etter slaget på Stiklestad". S. 210.
Her har Nils Bergslien malt Slaget ved Svolder med vikingskip og drakter slik man omkring 1900-tallet mente de kan ha sett ut!